Perly a šperky z perel

Perly jsou přírodní materiál s unikátním perleťovým povrchem v pastelových barvách, rodí se v hloubce na dně v mořské nebo sladkovodní vody či v umělých chovech. Perly nabízí velké množství způsobů zpracování a kreativní tvorby při zpracování na šperky. Zajímavostí je, že šperky z perel nepodléhají módním trendům. Perly se nosily a nosit budou a vcelku nezáleží na tom, jestli jsou kulaté, oválné, bílé, tmavé či růžové. Záleží jen na stylu ženy, která perly nosí, s čím je sladí, a můžeme říci, že se šperky z perel neuděláte krok špatným směrem.

perly perlové šperky
Perly
jsou stálicí mezi módními trendy již několik století. Nejoblíbenější perly jsou bílé, i když mezi moderními šperky z perel jsou na výběr i různě barevné a různě tvarované perly, například oválky či penízky z růžových perel, jako vidíte na obrázku vpravo. Na obrázku vlevo jsou bílé perly od Naturshop.cz, tedy klasická sada obsahující perlový náhrdelník a náramek v bílé barvě. Sada perel je v sametové dárkové krabičce, ve které perly můžete uchovávat i doma, aby se vám ve šperkovnici o ostatní šperky perly nepoškrábaly.


Perly – původ a výskyt

Mořské perly

Perly můžeme rozdělit na perly mořské, které jsou velmi vzácné a perly sladkovodní. Perly mořské jsou ty perly, které se dodnes loví ručně, tedy že se love perel potopí do hloubky a vyloví perlorodku nebo již samotnou perlu. Mořské perly jsou velmi drahé a jedna takto vylovená perlička se může pohybovat na trhu v přepočtu na peníze i za několik tisíc korun. Mořské perly se dodnes loví v Bahrajnu, tedy na pobřeží Perského zálivu, odkud pochází největší množství mořských perel, dále pak z Rudého moře a perly také pochází z oblasti Indopacifiku, tedy z drobných ostrůvků, kde se drobné kultury přiživují na lovu perel.

Perly sladkovodní

Perly sladkovodní pochází z největšího procenta z umělých odchovů perlorodek, i když sladkovodní perly mohou pocházet také ze sladkovodních řek. Přírodní sladkovodní perly pochází zejména z Ameriky, konkrétně z řeky Mississippy, odkud pochází přírodní sladkovodní perly ve zlatavém odstínu. Zajímavostí sladkovodních perel je to, že mají daleko různorodější tvary než perly mořské, které jsou většinou kulaté a pravidelné. Perly sladkovodní pocházejí nejvíce z umělých odchovů a největší producenti perel dnes jsou Thajsko, Čína a Japonsko.

Perly pocházejí z perlorodek či perlotvorek, tedy z rodu měkkýšů zvané Usně (Haliotis), které obývají moře, řeky či zátoky. Tyto perlorodky či perlotvorky žijí jak v teplých mořích a oceánech, tak třeba i při pobřeží Aljašky. Určujícím faktorem perlorodek a perlotvorek je čistota vody, která ovlivňuje výskyt perlorodek, nikoli teplota.

Comments are closed.